استراتژی کار و کسب| بخش دوم

عیدی مجموعه ی اعتبارسنج
اینفوگرافی معامله اعتباری
۲۹ اسفند ۱۳۹۵
12 گام اعتبارسنجی مشتریان
۱۲ گام مراجعه ی حضوری کارشناس فروش به محل کسب مشتری
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
استراتژی اصلی در کار و کسب

استراتژی اصلی تان را بگذارید روی ایجاد مشتریان جدید

چند وقت پیش سرفصلی را باز کردم بنام استراتژی در کار و کسب؛ پیشنهاد میکنم اگر یادداشت قبلی را ندیده اید حتمأ ابتدا به ساکن از آن شروع کنید تا لابه لای نوشته های من گم نشوید.

استراتژی کار و کسب | بخش اول

بعضی ها معتقدند: “ما از قدیم مشتری های خودمان را داریم و همه شان را هم می شناسیم و نیازی به استفاده از روشهای اعتبارسنجی پیشرفته هم نیست، در این حین یک آماری هم در مورد سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری(CRM) می دهند و آواز سخن در این مورد سر می دهند که نگه داشتن مشتری های قبلی چند برابر ارزان تر از ایجاد مشتریان جدید است و حتمأ باید استراتژی اصلی کار و کسب را روی نگهداری مشتریان قبلی برپا داشت.

ادعای اینکه اینکه استراتژی اصلی کار و کسب مان روی نگهداری مشتریان فعلی باشد؛کاملأ اشتباه است و ما برای رشد در کار و کسب مان نیاز به جذب مشتریان جدید داریم. خواهش می کنم ادعاهای واهی را کنار بگذارید؛ استراتژی اصلی هر کار و کسبی فقط یک چیز می تواند باشد و اینکه بخواهیم با تسامح برخورد کنیم که مثلأ تمرکز روی مشتری های قعلی نیز باشد کاملأ دیدگاه اشتباهی است. چرا که تمرکز یعنی به جمع بندی رسیده ایم که روی یک موضوع کار کنیم و بس. بنظر من تنها مسیر استراتژیک برای کار و کسب های ایرانی در سال پیش رو  تمرکز روی ایجاد مشتریان جدیدشان است و البته که مثل همیشه تأکید دارم تمرکز روی مشتریان خوش حساب جدید.

در ادامه بخوانید  فروش و نکاتی که مدیران حرفه ای در مدیریت وصول مطالبات و اعتبارسنجی مشتریان رعایت می کنند

تأثیر شاخص های رفتاری مشتریان قبل و بعد ۲۰۱۰ روی استراتژی های کار و کسب های ایرانی

تا قبل از سال ۲۰۱۰ اولین شاخص رفتاری برای خریداران راحت طلبی بود. یادم هست مدیر یکی از شرکت های پخش می گفت:”کار ما تنبل تر کردن مشتریهاست.”

تا سالهای قبل از ۲۰۱۰ می توانستیم استراتژی مان را روی نگهداری مشتریان قعلی بنا کنیم و چون لابد مشتریهای قدیمی تر را هم می شناختیم پس نیازی به تکرار مداوم اعتبارسنجی مشتریان نبود(خود این استدلال غلط است و مربوط به دیدگاهی می شود که اعتبارسنجی مشتریان در سازمان را فرآیند نمی بیند بلکه پروژه می بیند)

اولین شاخص رفتاری خریداران امروزی تنوع طلبی شان است؛ حالا دیگر مشتری ها حتی زمانی که از خدمات ما راضی هم هستند؛ باز هم در موارد بسیار زیادی ترجیح می دهند محصولات و خدمات دیگران را نیز تجربه کنند!

این یعنی وفاداری مشتری ها بشدت کم شده است.

هزینه ی راضی نگه داشتن مشتری های قدیمی زیاد شده است،بنابراین باید استراتژی اصلی کار و کسب مان را روی ایجاد مشتری های جدید بنا کنیم.

در این بین حتمأ از سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری هم استفاده خواهیم کرد ولی آنچه اهمیت دارد نگرش درست نسبت به استفاده از ابزار CRM است. خوشبختانه دنیا سالهاست به سمت ابزارهای جایگزین جدیدتری روی آورده مثل هوش کار و کسب(Business intelligence) و هوش رقابتی(Competitive intelligence)؛ در یادداشت های بعدی در این موارد بیشتر می نویسم.

 

پایدار بمانید.
#سعیدمحمدی

 

 

سعید محمدی
سعید محمدی
من پیوسته در حال یادگیری هستم و همه نوشته هایم متعلق به زمان گذشته اند؛ لذا خواندن دیدگاه های گذشته ام در زمان حال، به منزله تأیید آنها از جانب من نیست. خوب بمانید.

2 دیدگاه ها

  1. حمید گفت:    0

    مقاله ی خوبی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *