فروش و نکاتی که مدیران حرفه ای در مدیریت وصول مطالبات و اعتبارسنجی مشتریان رعایت می کنند|بخش دوم

نکاتی که مدیران فروش حرفه ای رعایت می کنند
فروش و نکاتی که مدیران حرفه ای در مدیریت وصول مطالبات و اعتبارسنجی مشتریان رعایت می کنند
۱۶ مرداد ۱۳۹۶
از مدیریت زمان تا مدیریت برند
۲۷ شهریور ۱۳۹۶
مدیریت وصول مطالبات و اعتبارسنجی

اعتبارسنجی مشتریان

پیش نوشت: چند روز پیش بخش اول موضوع نکات حرفه ای مدیران فروش حرفه ای در مدیریت وصول مطالبات و اعتبارسنجی را نوشتم که از اینجا می توانید مطالعه کنید.در مقاله ی قبلی نکات فروش یک تا شش را طرح کردیم و در ادامه مابقی نکات را خدمتتان ارایه میکنم.

۷-پیگیری تدوین و اجرا و نظارت آیین نامه های فروش، اعتبارسنجی و وصول مطالبات.

انجام این موارد در سازمان به عهده ی مدیرفروش می باشد.

۸-تعیین حد اعتباری برای هر یک از مشتریها یکی دیگر از وظایفی است که مدیران فروش بایستی عهده دار آن باشند.

می توانید از طریق محاسبه ی ارزش آتی مشتری، اقدام به تعیین حد اعتباری کنید.

۹-ایجاد رابطه ی دوستی با شرکتهایی که در بازار شرکت شما هستند، اما رقیب شما نیستند.

به این ترتیب، مدیرفروش باید ویژگی رابطه ساز داشته باشد تا بتواند گروههای دوستی تشکیل بدهد و از تجربیات دیگران به نفع سازمان خودش استفاده کند.

۱۰-تدوین و اجرای کمپین های مختلف

تدوین و اجرای کمپین های مختلف در ماههای مختلف سال با توجه به تغییرات صنف و نیز شرایطی که شرکت دارد و گرفتن بازخورد برای کمپین های بعدی سازمان، به گونه ای که منجر به افزایش فروش نقدی سازمان شود.

۱۱-ایجاد ارتباط سیستمی

لازم است مدیرفروش ارتباط سیستمی بین انبار، حسابداری، فروش و تولید برقرار کند تا با اطلاعات به موقع و درست، ریسک معاملات را مدیریت کند. البته برای انجام این امر حتمأ باید مدیران ارشد سازمان با تیم فروش همدل و هم راستا باشند.

۱۲-کنترل نیروهای فروش

به نحوی که یک وقت نیروهای فروش نتوانند مدیریت فروش سازمان را دور بزنند. متأسفانه گاهی شاهد تقلبهایی هستیم که به وسیله ی خود نیروهای فروش در سازمان اتفاق می افتد، مواردی از جمله: اضافه کردن کالا به فاکتور مشتری، گرفتن چکهای مدت دار بیشتر از حدی گه شرکت تعیین کرده و نگهداشتن نزدخوذ، گمراه کردن مشتری و قول بی پایه دادن، جابه جایی چک و پول مشتری با چک و پول خود فروشنده، دادن گزارش غلط به مسئولین فروش، سوء استفاده از نام شرکت و فروش کالای دیگران در زیر چتر شرکت، قراردادن سیاستهای داخلی شرکت در اختیار رقبا، صدور فاکتور به نام اشخاص غیرواقعی، صدور فاکتور به نام چندین نفر و فروش به یک نفر، ارسال بار بدون صدور فاکتور، به موقع حضور نیافتن در محل ویزیت موردنظر، ارسال بار بدون صدور فاکتور، به موقع حضور نیافتن در محل ویزیت موردنظر، اعمال نکردن تخفیفات نقدی، اعطای تخفیفات مخفیانه، عدم اطلاع رسانی کافی به مشتریان، ندادن قیمت واقعی به خریدار، استفاده از تخفیف های حجم خرید بالا و تقسیم بین چند عامل

در ادامه بخوانید  مدیریت وصول مطالبات

۱۳-افزایش فشار موجودی مشتریان به نحوی که بر اثر تعداد دفعات فروش به یک مشتری حجم فروش به او نیز افزایش یابد.

البته ظرفیت فروش مشتری را نیز باید سنجید، تا مطمئن شویم که خود مشتری توان فروش میزان کالایی که به او ارائه می کنیم را دارد.

۱۴-افزایش عمق فاکتورهای مشتریان، یعنی در کنار فروش یک کالا یا خدمت سعی کنیم کالاها و خدمات دیگر شرکت را نیز به یک مشتری بفروشیم.

۱۵-ارائه ی الگوها، چارچوبها و راه حلهای سازمان به کارکنان تیم فروش در راستای افزایش بهره ور.

 

پیشنهاد: پیشنهاد میکنم اگر واحد وصول مطالبات دارید آن را تعطیل و واحد اعتبارسنجی مشتریان را راه اندازی کنید.

پایدار بمانید

سعید محمدی
سعید محمدی
من پیوسته در حال یادگیری هستم و همه نوشته هایم متعلق به زمان گذشته اند؛ لذا خواندن دیدگاه های گذشته ام در زمان حال، به منزله تأیید آنها از جانب من نیست. خوب بمانید.

1 دیدگاه

  1. مناقصه گفت:    0

    خیلی خوب بود ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *