۱۲ گام مراجعه ی حضوری کارشناس فروش به محل کسب مشتری

استراتژی اصلی در کار و کسب
استراتژی کار و کسب| بخش دوم
۷ فروردین ۱۳۹۶
نکاتی که مدیران فروش حرفه ای رعایت می کنند
فروش و نکاتی که مدیران حرفه ای در مدیریت وصول مطالبات و اعتبارسنجی مشتریان رعایت می کنند
۱۶ مرداد ۱۳۹۶
12 گام اعتبارسنجی مشتریان

اعتبارسنجی حضوری مشتری در محل کسب شان

جزو پارامترهایی است که باید تمرکز دقیقی روی آن انجام داد. پیشنهاد میکنم این ۱۲ گام مراجعه ی حضوری کارشناس فروش را چاپ بگیرید و از کارشناس فروش تان بخواهید که برای اعتبارسنجی مشتری در زمان مراجعه ی حضوری طبق این ۱۲ گام اقدام نمایند. می توانید از این ۱۲ گام پرینت بگیرید و در اختیار تیم فروش تان قرار بدهید تا هیچ وقت چیزی از قلم نیافتد

۱-مکان یابی جغرافیایی فروشگاه(فروشگاههای زنجیره ای علامت گذاری شوند)

فروشنده ها وقتی به محل مشتری مراجعه می کنند روی تبلت یا گوشی همراه خود می توانند از طریق گوگل مپ محل مشتری را پین گذاری نمایند؛ حتی با کسب اجازه از صاحب فروشگاه چندین عکس از نمای بیرون فروشگاه بگیرد که در آینده در سامانه ی مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)شرکت تان قرار گیرد.

۲-اعتبارسنجی موقعیت استراتژیک فروشگاه چه امیتازی می گیرد؟

در هر شهری به محلیت فروشگاه بین یک تا سه عدد امتیازی در نظر بگیرید بنحوی که محل هایی بورس فعالیت یک صنف هستند عدد یک داده می شوند و فروشگاههایی که در خیابان های دیگر اصلی شهر هستند عدد دو و به همین ترتیب فروشگاههای که در خیابان های فرعی شهر هستند عدد سه تعلق می گیرد و به این ترتیب هر یک از این موارد در مدل امتیاز اعتباری وزن مخصوص به خود را دریافت می کنند. مواردی وجود دارد که مشتری آدرس خودش را اعلام می کند ولی تیم فروش قادر به مراجعه ی حضوری نیست و از طرفی میخواهیم متوجه محلیت کسب و کار مشتری بشویم. در چنین شرایطی روش های مرسوم این است که اگر در
شهری که مشتری هست دوست یا همکاری داریم از ایشان استعلام کنیم و یا بخواهیم که به محل اعلام شده ی مشتری مراجعه نمایند. در بعضی مواقع این دسترسی به همکار و دوست وجود ندارد و می توانید از پیشنهادی که برای استفاده از سرویس های پستی در کتاب ارایه دادیم استفاده نمایید.

در ادامه بخوانید  مدیریت وصول مطالبات

۳-مدیر فروشگاه مالک است یا مستأجر؟

از مشتریان تان بخواهید تا اسناد ملکی و اجاری محل را به شما نشان دهند و البته یک نسخه ی کپی از آنها تهیه کنید.

۴-تمرکز محصولات فروشگاه روی چه محصولاتی است؟

۵-تمرکز فروش محصولات در منطقه ی محل کسب مشتری روی چه محصولاتی است؟

۶-مدیر فروشگاه چند نفر کارمند دارد؟

۷-آیا جواز کسب دارند یا خیر؛ اگر پاسخ بله است آیا جواز کسب بنام صاحب فروشگاه است یا شخص دیگری و اینکه در معرض دید قرار گرفته است یا خیر؟

گاهی ممکن است دو نفر شریک باشند که جواز کسب بنام یکی از آنهاست ولی چک هایی که بشکل اعتباری کار می کنند مختص یک کدام دیگرشان است، بنابراین در ارزیابی و اعتبارسنجی حضوری به چنین نکاتی دقت لازم را داشته باشید.برای اعتبارسنجی آنلاین جواز کسب مشتریان تان از روی کدملی می توانید از طریق سایت دبیرخانه هیأت عالی اصناف اقدام کنید.

۸-ارزش گذاری اجناس داخل فروشگاه توسط بازاریاب، می توانید با کسب اجازه از صاحب فروشگاه انبار مشتری را نیز بررسی کنید به جهت ارزیابی قدرت سرمایه ای مشتری

دقت کنید که فروشنده های شما باید مهارت تخمین قیمت اجناس در مغازه ی مشتری را داشته باشند تا با احتمال قابل قبول بتوانند در زمانی بسیار کوتاه این مورد را ارزیابی کنند.

۹-ساعت حضور در فروشگاه؟ از چه ساعتی تا چه ساعتی در فروشگاه حضور دارند؟

۱۰-اطلاعات مشتری اعم از شماره تلفن محل کسب، شماره همراه و تلگرام، آدرس ایمیل، آدرس وبسایت

این اطلاعات بسیار باارزش اند و باید دقت لازم در زمان وارد کردن این اطلاعات را بعمل آوریم.

در ادامه بخوانید  چرا سیستم سازی برای کار و کسب مان نمی کنیم؟

۱۱-اطلاعات روانسنجی مشتریان تان را بدست آورید

اگر فروشنده با دانش شخصیت شناسی و کهن الگوها آشنا باشد می تواند در تعاملاتی که با مشتری دارد متوجه مشرب و ترجیحات مشتری می شود و در فرم ذکر می کند.

اگر فروشنده هایتان تجربه ی لازم را ندارند و دانش کافی برای شخصیت شناسی را بلد نیستند می توانید فرم هایی را بشکل سوالات چندگزینه ای درست کنید تا براساس پاسخ های از قبل آماده موردهای مشابه در مورد هر مشتری را تیک بزنند.

۱۲-نظر بازاریاب در مورد مشتری، توصیه می کنیم از طریق فرم نظر کارشناس فروش برای این بخش استفاده نمایید.

همیشه نظرات کارشناسان فروش تان را با دقت بررسی کنید. تیم کارشناس فروش حضوری بشکل مستمر و حضوری تعاملات پی در پی با مشتریان تان دارند و در لابه لای این آمد و شدها حتمأ نکات باارزشی را می توانند به شما گوشزد کنند.

سعید محمدی
سعید محمدی
من پیوسته در حال یادگیری هستم و همه نوشته هایم متعلق به زمان گذشته اند؛ لذا خواندن دیدگاه های گذشته ام در زمان حال، به منزله تأیید آنها از جانب من نیست. خوب بمانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *